COVİD-19 HASTALARININ EVDE İZOLASYONU NASIL OLMALIDIR
19 Ekim 2020

Covid-19 testi pozitif çıkan evde takip ve tedavi süresini tamamlayan hastaların evde dikkat etmesi gereken kurallar nelerdir?

Eve ziyaretçi kabul edilmemelidir. Ev halkına bulaş riskini önlemek için mümkünse farklı bir odada kalması sağlanmalı, mümkün değilse iyi havalanan bir odada diğer bireylerle arasında 4-5 adım olacak şekilde düzen oluşturmalı, Odada bulunan kişiler ve hastanın maske takması sağlanmalıdır. Hastanın varsa ayrı bir tuvalet ve banyo kullanması ortak kullanılacak ise her kullanım sonrası havalandırılmalıdır. Hastanın sık dokunduğu yüzeyler masa, komidin, yatak başı, kapı kolu gibi alanlar tuvalet ve banyo dahil her gün en az bir kere temizlenmelidir. 10 litre suya 1 Küçük çay bardağı çamaşır suyu konularak dezenfekte edilmelidir. Temizlik yapan kişi maske ve eldiven kullanmalı, hastanın kullandığı eşyalar ortak kullanılmamalı, ortak kullanılacaksa mutlaka su ve deterjanla yıkanmalıdır. Hastanın havlu, çarşaf, yatak örtüleri ve kıyafetleri çamaşır makinesinde 60-90 derecede normal deterjanla yıkanmalıdır. Eller özellikle hasta çevresi ile temas sonrası ve gerektiğinde sık sık 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır.

Covid-19 bulaş riskinin önlenmesinde maske kullanımı da oldukça önemlidir. Maske kişiye özel olmalı ortak kullanılmamalıdır kullanım sırasında kirlenen nemlenen veya yırtılan maske olursa Yenisi ile değiştirilmelidir. Maske takarken önce ellerimizi su ve sabunla yıkamalı ve alkol bazlı el dezenfektanı ile dezenfekte etmeliyiz. Maskemizin metal şerit kısmı üstte burun Köprüsü'nün üzerine gelecek şekilde takılmalı, metal şerit hafif bastırılarak yerleştirilmelidir. Maske ağız ve burunu tamamen kapatmalı kenarlardan hava geçişine izin verilmeyecek şekilde takılmalıdır. Maskemizi çıkarırken ön kısma dokunmadan kulak arkasındaki lastikler tutularak çıkarılmalı ve ağzı kapalı çöp poşetine atılmalıdır. Bez maske kullanılacak ise her kullanım sonrası su ve sabunla yıkayıp kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra kuru sıcak ütü yapılarak kullanılmalıdır.

Evde bulunan kişiler sağlık durumunu takip etmeli, herhangi bir belirti durumunda 184 aranarak bilgi vermelidir. Daha sonra sağlık ekiplerinin eve gelmesi beklenmelidir.  Hastada solunum sıkıntısı, ateş, öksürük ve benzeri durumlar olduğunda 112 aranarak tıbbi destek istenmelidir. Sağlığımız için bol sıvı almalı, dinlenmeyi ve düzenli beslenmeyi ihmal etmeyin.  İzolasyon süresi boyunca evde kalın, sevdiklerinizi koruyun.