Tarihçemiz
13 Haziran 2022

Urfa Mutasarrıfı Ethem Bey, tarafından 1903 yılında inşa ettirilen eski devlet hastanesinde, poliklinik hizmetinin verildiği bina Hastane olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Millet hastanesi olarak 1943 yılında kullanılmaya başlanmıştır.  Eski hastanede 3 katlı A blok verem pavyonu olarak 1962 yılında hizmete girmiş, B blok dediğimiz 3 katlı bina inşa ettirilerek 1972 yılında 200 yatak kapasiteli hale getirilmiştir.

Eski Devlet Hastanesi'nde A,B,C ve D (Acil Servis)  blokları halinde 4 binadan oluşan alanda hizmet verilmekteydi.

tarihce2.jpg
tarihce3.jpg

14 Mart 2004 tarihinde Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Recep AKDAĞ 'ın katılımıyla hastanemiz yeni 500 yataklı hastane binası hizmete girmiştir.

Hastanemizin arsa alanı 144.875 m2, kapalı alanı 42.980 m2, yeşil alanı 19.000 m2 diğer otopark ve sert zemini 22.000 m2'dir.Helikopter pisti mevcuttur.

Seminer ve toplantıların düzenlenebileceği 156 kişilik konferans salonu, hastanemizin tüm servislerinin tefrişatı (hasta karyolaları, yatakları, komodinleri, yemek masaları vb.) Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nda hayırsever vatandaşlarımızın bağışları ile tefriş edilmiştir.

Hastanemizde güvenlik, yemek, temizlik ve bilgi işlem hizmetleri satın alma yoluyla karşılanmaktadır.

Hastanemize günlük ortalama 3500 – 6000 civarında poliklinik hastası başvurmakta ve bu hastalarımızın gerekli tetkik ve tedavileri hastanemiz laboratuarları, görüntüleme üniteleri ve yataklı servisleri tarafından karşılanmaktadır.

Hastanemiz genelinde merkezi soğutma, merkezi ısıtma sistemi bulunmaktadır.

Hasta odalarımız birli, ikili, üç yataklı olup odalarda buzdolabı, TV, WC ve banyo mevcuttur, hasta yatak başında merkezi oksijen ve hasta başı üniteleri bulunmaktadır.

Ameliyathanemiz teknik alt yapı bakımından güçlendirilmiş, ameliyat odaları, pre-op, post-op odası, sterilizasyonun sağlandığı merkezi sterilizasyon ünitesi her türlü ameliyatın yapılabildiği modern bir komplekstir. Ameliyathanemizde çalışan personelimize ayrıca yemekhanemiz mevcuttur. Ameliyathanemiz hastalarımıza 24 saat hizmet vermektedir.

Hastanemizde 24 saat hizmet veren kan merkezi, diyaliz ünitesi, tam donanımlı yoğun bakım üniteleriyle hizmet verilmektedir.

Acil servisimizde il, ilçe ve komşu ülkelerden gelen acil hastalara hizmet verilmektedir. 

Hasta hakları birimimizde hastalarımızın hastanemizden aldıkları hizmetler kolaylaştırılmakta, öneri ve şikayetleri değerlendirilmektedir.

Hastanemiz modern cihazlarla donatılmış ve eğitimli personeliyle hasta memnuniyetini ön planda tutan anlayışla hastalarımıza hizmet vermeye devam etmektedir

  Hastanemizde telefonla online randevu ve online tahlil sonuçları hizmeti verilmekte, görüntüleme ünitesinde röntgen, BT, MR gibi tetkikler digital ortamda çekilmekte, depolanmakta ve PACS sistemi sayesinde tüm bilgisayarlardan görülebilmektedir.

Özürlü sağlık kurulu için de online randevu sistemi çalışmakta olup, diğer nedenlerle yapılan tüm sağlık kurulu başvuruları aynı gün kabul edilmektedir.

Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında evde bakım hastaları sağlık personelimiz tarafından muayene edilmekte, pansumanları gerekiyorsa küçük cerrahi işlemleri, tetkikleri yapılmakta, reçeteleri yazılmakta, sağlık kurul raporları çıkarılmakta, bu tür hastaların ev ile hastane arasında gerekli nakil işlemleri dahil söz konusu tüm hizmetler tarafımızdan herhangi bir ücret talep edilmeden gerçekleştirilmektedir.

Ayaktan hastalar için  Fizyoterapi Ünitesi bulunmaktadır. Ünitede hastalara elektroterapinin tüm uygulamaları yapılmakta, egzersiz, el ve ortopedik rehabilitasyon tedavileri de uygulanmaktadır.