KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR
05 Nisan 2024

KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIRŞanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Ali Aytaç, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında halkı bilgilendirme amacıyla önemli açıklamalarda bulundu.

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanserin önde gelen ölüm nedenleri arasında olduğunu belirten Dr. Aytaç, her altı ölümden birinin kanser kaynaklı olduğunu vurguladı. Ancak kanserin önlenebilir ve erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu da ekledi.

 

Tütün kullanımı, yüksek vücut kitle indeksi, alkol tüketimi, düşük meyve ve sebze alımı ile sedanter yaşam tarzının kanser ölümlerinin yaklaşık üçte birinden sorumlu olduğunu belirten Dr. Aytaç, bu risk faktörlerinden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kanser gelişiminde rol oynayan ajanlara karşı aşılamanın önemine de değinen Dr. Aytaç, insan papilloma virüsü (HPV) ve hepatit gibi faktörlere karşı aşılamanın kanser riskini önemli ölçüde azalttığını ifade etti.

 

Ulusal Kanser Haftası'nın, halkı kanser hakkında bilinçlendirmek ve önleme konusunda farkındalık oluşturmak için önemli bir fırsat olduğunu belirten Dr. Aytaç, herkesin sağlığı için düzenli sağlık kontrollerini ve risk faktörlerinden kaçınmayı önemli bulduklarını dile getirdi.