BÖLGENİN SAĞLIK ÜSSÜ OLDU
29 Ocak 2024

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine 2023 yılında yaklaşık 3 milyon hasta başvuru yaptı.

 

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2004 yılında yeni binasında hizmet vermeye başladı. Alanında uzman yüzlerce hekim ve binden fazla sağlık personelinin görev yaptığı hastane, 43 bin metrekare kapalı alanda hizmet veriyor.

Ek binalar ile birlikte toplam 750 yatak kapasitesine sahip hastanede 200’den fazla hasta odası bulunuyor. Teknik alt yapı bakımından güçlendirilen hastanenin ameliyathanesinde 11 ameliyat odasıbulunuyor.

Hastanede 24 saat hizmet veren kan merkezi, çok sayıda cihaza sahip diyaliz ünitesi, tam donanımlı yaklaşık 60 yatak kapasiteli 4 yoğun bakım ünitesi, 13 oda ve 26 yataktan oluşan izole-1 Kapalı Psikiyatri Servisi, Kanser ve tümör hastalıklarını incelemek için kullanılan Pet-CTcihazı bulunuyor.Anketlerde yüksek hasta memnuniyeti oranıyla kentteki sağlık hizmeti anlayışının en üst seviyeye taşınması hedeflenen hastanede hastalar konforlu bir şekilde ağırlanıyor.

 

3 MİLYON HASTAYA ŞİFA KAPISI OLDU

 

S.B.Ü Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gösterilen ilgi rakamlara da yansıdı.

Sağlık hizmeti vermeye başladığı günden bu yana milyonlarca insanın şifa kapısı olan hastanede, 2023 yılında toplam 2 milyon 914 bin 342 muayene gerçekleştirildi.

 

HASTALAR BAŞARIYLA TEDAVİ EDİLDİ

 

Geride kalan 2023 yılında toplamda 44 bin 641 ameliyat yapılan hastanede bu sayıya oranla daha fazla kişi yatarak tedavi gördü. Yine geçen sürede Ana Bina Acil Servis’te 609 bin 444, Haliliye Acilinde 478 bin 665 Karaköprü Çocuk Acilde ise 177 bin 422 hasta tedavi olurken Acil servislerde toplam  1 milyon 265 bin531 hastaya bakıldı. Safra hastalığının tedavisinde kullanılan ERCP yöntemiyle 780 hasta kısa sürede tedavi edilerek sağlığına kavuştu. Yanık merkezini de bünyesinde barındıran hastanede 15 bin 206 ayaktan yanık hasta müracaat ederken, bunun bin 142’si yanık merkezinde yatarak tedavi oldu. Aynı dönemde 4 bin 305 hastaya anjiyo işlemi uygulanırken, 15 bin 172 hastaya da evlerinde sağlık hizmeti verildi.Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’nde (AMATEM) 12 bin 224, Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nde (ÇEMATEM) 448, Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde (TRSM) ise bin 790 hasta tedavi edildi.

Ayrıca "Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi"ne sahip sağlık merkezi yönüylede yurt dışından gelen hastalara hizmet veriyor.

 

ŞANLIURFA SAĞLIĞINDA BÜYÜK BAŞARI!

 

Yıllarca çevre illere hasta sevk eden ve tedavi imkanı kısıtlı olan Şanlıurfa, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yeni yatırımlar sayesinde artık sevk eden değil sevk alan hastane konumuna geldi. Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan başarılı cerrahi ameliyatlar ile çevre illere sevk bitme noktasına geldi. Bu sayede Şanlıurfa halkının büyük beğenisini toplayan Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi insana verdiği değer ve başarılı ekibiyle adeta milyonlarca hastaya ev sahipliği yaptı.

 

Rakamların, Şanlıurfa’nın kaliteli sağlık hizmeti alma konusundaki beklentisini yansıttığını ifade eden Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Eyyup Sabri Şeyhanlı, "Sağlık sektöründe hizmet veriyorsanız teknolojiniz ne kadar iyiyse insan kaynağınız da o kadar iyi olmak durumunda. Sadece doktorlar özelinde değil hemşire ve teknikerlerden, idari kadroya, teknik personelden, satın almaya, kurumsal iletişim koordinatörlüğünden, Hasta karşılama ekibine kadar, hepsindeki insan kaynağını, işinde yetkin olan kişiler arasından seçerseniz başarı kaçınılmaz olur. Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin başarısı insan kaynağıdır” ifadesini kullandı.