Sıfır Atık, Sıfır Kayıp
06 Haziran 2022

Gönderen İl: Şanlıurfa

Uygulama Adı: Sıfır Atık, Sıfır Kayıp

Sağlık Tesisi Adı: Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu:Sıfır Atık projesinde amaç; kaynakların israf edilmeden kullanılması ve böylece verimliliğin arttırılmasıdır. Sınırlı kaynaklara sahip olmamıza rağmen ihtiyaçlarımız çığ gibi büyüyor. Doğal kaynakların bu ihtiyaçları karşılaması da gittikçe zorlaşıyor. Bu nedenle doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasının önemi günden güne artıyor.İşte bu  önemden yola çıkarak ‘’ Sıfır atık yönetimi’’ dünyada yaygınlaşmaya başladı.Gerek bireysel gerek kurumsal olarak sıfır atık yönetimi konusunda önemli yollar kat ediliyor.Bu yöntem israfın önüne geçmekle kalmıyor aynı zamanda çevresel tehlikelerin azalması konusunda da önemli rol oynuyor. İşte bu amaçlar için başlatılmış bir projedir.

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Atık Depolama Alanında

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: 2019 yılında / Sürdürülebilir

Kim tarafından uygulanabilirGenel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Tüm sağlık tesislerinde uygulanabilir.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Sıfır atık projesi   kapsamında SBÜ Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2019 yılından günümüze kadar devam eden çevre dostu çalışmalarının sonucu olarak 10 ton plastik atık toplandı,  5 ton kağıt atık toplandı ve  100 kg atık pil  doğaya geri kazanımı sağlanmıştır.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Herhangi bir problemle karşılaşılmadı.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Geri dönüşüm ile geleceğin sahibi çocuklarımıza doğal bir çevre bırakalım.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre): Tüm sağlık tesislerinde uygulanabilir. 


  • sıfır-atık-1.png
  • sıfır-atık-2.png
  • sıfır-atık-3.png
  • sıfır-atık-4.png