YAŞLILAR UNUTULMADI
22 Mart 2024

Ülkemizde her yıl 18–24 Mart tarihleri arası “Yaşlılar Haftası” olarak kutlanmaktadır.

 

İnsanoğlu her canlı gibi doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Bebekliğinde ailesinin yakın ilgisine muhtaçtır. Çocukluk ve gençlik yaşlarında annesi, babası, devlet, sosyal çevre hayata hazırlanmasını sağlar. Yetişkin bir insan olunca bir işi, mesleği olur. Bir aile yuvası kurar, çocukları olur. Onları besler, büyütür, eğitir, hayata hazırlar. Bunları yapıncaya dek yıllar geçer, saçlarına aklar düşer, yaşlanır.

 

Her insan için değişik anlam ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir. Bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

 

Hastanemize bağlı hizmet veren Sağlıklı Yaş Alma Merkezi ve Evde Bakım Birimlerimiz tarafından tedavi gören hastalar bakım merkezinde ziyaret edilerek  yalnız olmadıkları hissettirildi.

 

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde görevli Geriatri Uzmanı Doç.Dr.Çagatay Çavuşoğlu, Gerontolog Emine Bortuk ve sağlık teknikerleri tarafından bakım merkezindeki yaşlılarımız ziyaret edilerek  sağlık değerlendirmeleri yapıldı. Yaşlılarımız ile sohbet edilerek ikramlar dağıtıldı.