DÜNYA GÖRME GÜNÜ
13 Ekim 2023

Göz sağlığınızı korumak için düzenli aralıklarda göz muayenesi yaptırın

Dünya Görme Günü” önlenebilir körlük ve görme kusurları konusuna, küresel anlamda dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için her yıl Ekim ayının ikinci perşembe günü düzenlenmektedir.

Yaşam boyu göz rahatsızlıkları ve görme bozukluğu ile ilişkili tüm ihtiyaçları karşılamak için göz sağlığının teşviki, hastalıkların erken dönemde önlenmesi, önlenemeyenlerin ise tedavisi ve rehabilitasyonu için etkili müdahaleler mevcuttur. Bu müdahalelerden bazılarının uygulanması oldukça pratik ve maliyetleri ise oldukça uygundur. Çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama çalışmaları da bu programlar içindedir. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından yenidoğanlar, okul öncesi dönemde yer alan çocuklar ve ilköğretim 1. sınıfa devam eden çocuklara yönelik görme tarama programları yürütülmektedir.

Mehmet Akif İnan Eğitim araştırma Hastanesi'nde göz hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Uzm.  Dr Ufuk ÖZKAN dünya görme günü münasebetiyle göz ve görme sağlığı hakkında bilgi verdi.

Bilindiği gibi gözümüz dünyaya açılan pencereniz ve tüm vücudumuzda olduğu gibi göz sağlığı da önemlidir. Bu nedenle yenidoğan'dan itibaren hayatı boyunca aralıklarla göz muayenesini yaptırılması gerekmektedir. Özellikle günümüzde görme azlığına sebep olan katarak göz tansiyonu dediğimiz glokom, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, çocuklarda göz tembelliği, şaşılık ve kırma kusurları sıklıkla rastladığımız göz rahatsızlıklarıdır. Bunların erken tanı ve tedavi ile çoğunluğunun düzelebildiği hayata daha renkli daha güzel görebilmeleri için bu muayenelerini eksiksiz bir şekilde en azından yılda bir defa yapılması gerekmektedir. Onun haricinde cerrahi tedavi ve medikal tedavi gerektiği şekilde devam edilmesi gerekmektedir