T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HASTA HAKLARI GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 24/10/2019

Hasta hakkı; insan haklarının sağlık hizmetlerine yansımasıdır. Hastanın salt insan olmasından kaynaklı bütünlük ve itibarının korunması, sağlık hizmetlerinde temel insan haklarının vurgulanması, kişilerin sağlık hizmetlerinden tam olarak yararlanmasına yardımcı olmak, sistemsel sorunların etkisini en aza indirmek, hastalar ve sağlık personeli arasındaki ilişkiyi pekiştirmek ve hastaları tedavi sürecinde aktif katılımını cesaretlendirmek, mesleki uygulamalardan doğan hataları azaltmak ve önlemek hasta haklarının amaçlarındandır. Ülkemizde 1998’de, 26 Ekim “Hasta Hakları Günü” olarak kabul edilmiştir.

 

Hastanemizde “Hasta Hakları Günü” etkinlikleri kapsamında 21-25 Ekim haftası boyunca Hasta hakları birimimiz çalışanları tarafından servislerde yatan hastalar ziyaret edilip görüşleri alındı. Poliklinik hastalarına ve çalışan sağlık personellerine hasta hakları ve sorumluluklarıyla ilgili broşürler dağıtılarak, karşılaştıkları olumlu veya olumsuz durumlarda Hasta Hakları Birimimize başvurarak görüş bildirmeleri istendi.

Hastanemiz Başhekimi Dr.Öğr.Üyesi Ahmet Kaya ve Hastane İdaremiz Hasta Hakları Günü nedeniyle birimde görev yapan çalışanları ziyaret edip, bir süre sohbet ettikten sonra bilgi alışverişinde bulunarak günlerini kutladılar. Konuyla ilgili açıklama yapan Hastane Başhekimi Kaya, Hastaların görüşleri en kısa zamanda ilgili idareciler tarafından dikkate alınarak çözüme kavuşturulacağını belirtti.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ!

DSC_0024.JPG
DSC_0028.JPG
DSC_0030.JPG
DSC_0031.JPG
DSC_0036.JPG
DSC_0037.JPG
DSC_0039.JPG