T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Özellikli Tıbbi Hizmetler

Güncelleme Tarihi: 26/04/2018

Radyasyon Onkoloji

    Kanserli dokunun veya bazı iyi huylu tümörlerin tedavisinin radyasyonla yapılması olarak tanımlanan radyoterapi, kanser tedavisinde kullanılan en eski ve en etkin tedavilerden biridir. Halk arasında Radyasyon tedavisi, Işın tedavisi ya da Şua tedavisi olarak da adlandırılmaktadır.

Radyoterapide kullanılan ışınlar, tedavi edilen bölgedeki kanser hücrelerinin büyümesini ve üremesini durdurmak ya da o hücreleri öldürmek amacıyla kullanılmaktadır.

  Radyasyon tedavisi çoğu durumda tümörü tam olarak yok edebilmektedir. Tek başına yapılabileceği gibi, bazen kemoterapi ile birlikte, bazı hastalarda cerrahi müdahale öncesi tümörü küçültmek amacıyla, bazı hastalarda ise cerrahiden sonra kalan kanser hücrelerini yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kanser hastalarının yüzde 60-80’inde kanser tanısı konduktan sonra, en az bir kere radyoterapi ihtiyacı oluşmaktadır.

radyasyononkoloji2.jpg

 0cak 2011’de temeli atılan kliniğimiz, Kasım 2011’de hasta kabul etmeye başlamıştır. Uzman hekim, medikal fizik uzmanı, radyoterapi teknikeri, onkoloji hemşiresi, tıbbi sekreter ve personel ile hizmet vermektedir.

       Kliniğimiz, günde 50 hastaya radyoterapi uygulayacak kapasiteye sahiptir. Birimimizde, ayrıca destek ünitesi de bulunmaktadır. Bu şekilde hastalarımıza hormonoterapi, eş zamanlı kemoterapi ve destek tedavisi hizmeti de verilebilmektedir.

Rutinde ayaktan hizmet vermemizin yanı sıra, Onkoloji birimine ait 10 yatak kapasitesi sayesinde, gerekli durumlarda hastalarımıza yataklı birimde de hizmet verebilmekteyiz. 

       Gelişmiş bilgisayarlı planlama sistem ve sahip olduğumuz tedavi cihazı sayesinde, hastalarımıza 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi hizmeti verebilmekteyiz.

 

 

Nükleer Tıp(Sintigrafi)

Vücudumuzdaki organların incelenmesi için kullanılan tıbbi görüntüleme tekniğidir. Sintigrafik görüntüleme damar yolu ile vücuda radyoaktif madde verilerek, Gamma-Kamera aracılığı ile istenilen organların görüntülerinin alınması prensibine dayanır.

nukleer_tip.jpg

Sintigrafi temel olarak fonksiyonel görüntü elde etmek tekniğidir. Vücuda damar yolu enjekte edilen radyoaktif maddenin, radyasyon dozu olarak herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 Sintigrafide yapılan çekimler;

Myokart Perfüzyon Sintigrafisi                           Paratiroid Sintigrafisi

Dinamik Böbrek                                                     Kemik Sintigrafisi

Tiroid Sintigrafisi                                                   Akciğer Sintigrafisi

nukleer_tip2.jpg

Nükleer Tıp Ünitesi: Nükleer tıp uzmanı hemşire, teknisyen, bilgi işlem personeli ve temizlik personeli ile hastalarımıza hizmet vermektedir.

 

 

Anjiyografi Ünitesi

 Anjiyografi, herhangi bir damar sisteminin görüntülenmesi, damardaki kan akımının durumunu ve damarda darlık, tıkanıklık gibi sorunların olup olmadığının araştırılması demektir. Vücudun tüm damarları için anjiyografi işlemleri yapılabilir.

Koroner Anjiyografi ameliyat değildir. İşlem için hastanın uyutulmasına gerek yoktur, işlem süresince hasta uyanıktır ve konuşabilir. Hastaneye yatmak gereklidir.

Anjiyografi için hastaneye gelirken doktorunuz aksini söylememişse aç olarak ve almakta olduğunuz ilaçları yalnızca içerek geliniz. İşlem bölgesinin temizliği sağlanmalıdır.

anjiyo.jpg

 İşlemden Önce Genellikle hastaların rahatlamasını sağlayan sakinleştirici bir ilaç kateter laboratuarına girmeden önce verilir. Çoğu kişi işlem sırasında ağrı hissetmez. Bazı hastalar ise canlarının hafif acıdığını ifade ederler. İşlemin uygulanacağı bölge, lokal bir anestezik (his kaybı sağlayan) madde ile uyuşturulacaktır. Bu sırada bir iğne batması hissedilir. Daha sonra atardamarınıza kateter adı verilen ince tüpler vasıtasıyla yerleşilir.
Kalp damarlarınız radyo-opak madde adı verilen aslında içerisinde tıbbi araştırmalara uygun dozda radyasyon içeren maddeler bulunan ve röntgen ışığı altında fark edilen boyalı maddeyle görüntülenir.

İşlem esnasında boyalı maddenin enjeksiyonu ağrı hissi vermeyecektir. Bu madde verilirken, sıcak basması ve kızarma hissedebilirsiniz. Bu his yaklaşık 20–30 saniye sürebilir. İşlemin sonunda, gerekli görülen durumlarda kalbinizin içini görüntülemek için, daha büyük miktarda boyalı madde verilebilir ve bu sırada daha fazla sıcaklık hissedilebilir.

 

Kemoterapi

Hastanemizde 2008 Aralık ayından bu yana hizmete giren Kemoterapi Ünitemizin bünyesinde Medikal Onkoloji Uzmanı,  Hematoloji Uzmanı,  Radyasyon Onkoloji Uzmanı ve sertifikalı hemşire,  bilgi işlem personeli ve temizlik görevlisi görev yapmaktadır.

Kemoterapi Ünitemiz ayaktan gündüz tedavi ünitesi olup 8 yatağa sahiptir. Günlük 15–20 hastaya hizmet vermektedir

kemoterapi.jpg
kemoterapi2.jpg

Hemodiyaliz Ünitesi

Hemodiyaliz Birimi; 25 makinelik su sistemi kapasitesine sahiptir. Hastanemizde 18 hemodiyaliz makinesi bulunmaktadır. Bunlardan 16 tanesi Sero negatif, 2 tanesi Sero pozitif makine olarak kullanılmaktadır.1 tane Portabl su sistemi ve hemodiyaliz makinesi ile yoğun bakım birimlerinde hasta başı diyaliz yapılabilmektedir. Her yatak başında LCD TV ve kulaklıklar bulunmaktadır. Her seans hastalara kahvaltı hizmeti verilmektedir.

Merkezden gelen hastalar için 1 merkez köyden gelen hastalar için 1 diyaliz nakil aracı bulunmaktadır. Ünitemizin hemodiyaliz programına hasta alabileceği hasta kapasitesi 64 tanesi Sero negatif,8 tanesi Sero pozitif olmak üzere toplam 72’dir.

hemodiyaliz.jpg

Hemodiyaliz Biriminde hafta içi her gün ve her Cumartesi ilk seans saat 7. 30 da başlamakta 11.30 da sonlanmakta 2. seans 12.00 de başlatmakta ve 16.00 da sonlandırmaktadır.
Hafta içi her gün ve Cumartesi günü saat 16.00 ile 07.30 arası, Pazar günleri 24 saat icap hizmeti ile birlikte 24 saat diyaliz hizmeti verilmektedir.

 

 

Yanık Ünitesi

Konusunda deneyimli yanık üzerine sertifikalı uzman hekimlerin ve sağlık ekibinin görev yaptığı ünitemiz ülkemizin önde gelen modern, Türkiye standartlarında bir kaç yanık ünitesinden biri haline gelmiştir.

       Tüm Güneydoğu Bölgesi’ndeki hatta bölge dışındaki ihtiyaçlara cevap verebilen ünitemiz bölge genelindeki modern yanık ünitelerindendir.

       Yanık ünitesi, içindeki donanımlı yoğun bakımı, özel tedavi yanık banyo ve pansuman alanları, antibakteriyel ıslak ve kuru alanları, kapalı devre müzik-TV yayını, kameralı hasta-hasta yakını iletişim sistemi, modern alet ve cihazlarıyla bölgemizin önemli sağlık ihtiyacına cevap vermektedir. Yanık ünitesi Hastane İnfeksiyon Komitesi tarafından takip edilmekte, hastaların yanık dışındaki sağlık sorunları, ilgili branşlar tarafından konsülte edilerek (danışılarak) tedaviler çok yönlü multidisipliner yaklaşımla sürdürülmektedir.

yanikunite.jpg

Yanık ünitesinde 4 tanesi yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 18 yatak bulunmaktadır. Yıllık 600–650 hastaya hizmet verilmektedir.

Hastanemiz bünyesinde 2007 Mart ayından itibaren hizmet veren ünitemiz; 4’ü Yoğun Bakım, 14’ü servis yatağı olmak üzere toplam 18 yatak kapasitesine sahiptir. Ayrıca ünitemiz bünyesinde Yanık-Yara Polikliniğimiz de mevcuttur.

yanikunite2.jpg

Ünitemizde her türlü yanık ameliyatı (debridman, greftleme, fasiyatomi, eskaratomi, kontraktür açma ve amputasyon) yanık ekibi tarafından yapılmaktadır. Yanık ameliyatlarımız versajet, dermatom cihazı ve mesher cihazları kullanılarak yapılmaktadır. Asepsi, antisepsi ve sterilizasyona azami şekilde riayet edilmektedir.

 Ünitemizde yılda 400’ün üzerinde yanık ameliyatı yapılmaktadır.

 

Taşkırma(ESWL)

Taş Kırma-ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy - Vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma) günümüzde böbrek taşlarının tedavisinde en sık ve güvenle kullanılan tedavi yöntemidir.

poliklinikler3.jpg

Bu yöntem vücut dışından gönderilen şok dalgalarının taşa çarparak onu kırması esasına dayanar dayanır.  Açık cerrahinin aksine çevre dokulara zarar vermeden çalışır. Burada taşlar kum taneleri gibi parçalanırlar ve idrarla kolaylıkla atılabilecek hal alırlar. ESWL böbrek taşlarının cerrahiye gerek kalmadan ortadan kaldırılmasına olanak sağlayan, cerrahiye göre daha konforlu, daha risksiz ve daha ucuz bir tedavi yöntemidir.