T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Radyoloji Hizmetleri

Güncelleme Tarihi: 26/04/2018

Bilgisayarlı tomografi (BT): BT tetkiki öncesinde bilmeniz gerekenler

Aşağıdaki durumlarda tetkiki yapacak olan sağlık ekibini bilgilendirmeniz gerekmektedir:

 •         Bilgisayarlı tomografi (BT) tetkikinde X-ışınları kullanılmaktadır.

Bu nedenle gebeyseniz veya gebe olma olasılığınız varsa

•          Bazı tetkikler damar içine kontrast ilacı verilmesini gerektirmektedir. Bu tür ilaçlara, başka bir ilaca veya maddeye karşı allerji öykünüz varsa

•          Böbrek hastalığınız veya böbrek tetkiklerinde bozukluk varsa

Ultrasonografi (US) ve Doppler US:

Ultrasonografi ses dalgalarını kullanarak vücudunuzun ayrıntılı kesitsel görüntülenmesini sağlar. Ultrasonografi (US) tetkikleri içinde yalnızca “abdominal US” için tetkike en az 6 saatlik açlık sonrasında ve idrara sıkışık olarak gelinmesi gerekmektedir

Kemik dansitometrisi:

Kemik dansitometrisi x-ışınlarını kullanarak kemiklerin mineral içeriklerinin durumunun belirlenmesini sağlar.

Röntgen filmi çektirmeden önce bilmeniz gerekenler:Röntgen filmlerinde kullanılan x-ışınları gebeler ile halen gebe olma olasılığı bulunanlar için zararlıdır. Böyle bir durum varsa filminizin çekilmesinden önce sekreterleri ve röntgen teknisyenlerini uyarınız.

Mammografi :

Memedeki olağandışı gelişmeleri saptamaya ve kötü huylu tümörlerde erken tanı koymaya yarayan bir görüntüleme sistemi olan mamografi hastanemizde halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Mammografi öncesinde bilmeniz gerekenler.

Mamografi tetkikinizin yapılacağı gün deodorant kullanmayınız. Mamografide kullanılan x-ışınları gebeler ile halen gebe olma olasılığı bulunanlar için zararlıdır. Böyle bir durum varsa filminizin çekilmesinden önce sekreterleri ve radyoloji teknisyenlerini uyarınız.

Kemik Densitometri

Kemiklerin yapısında yer alan maddelerin yoğunluğunu ölçen bir yöntemdir. Bu yöntemle kemik madde kaybı (osteoporoz) saptanır. Yaklaşık 15 dakika civarında yatarak yapılan bir işlemdir. Hiç bir ön hazırlık gerektirmeyen, ağrı ve acısı kesinlikle olmayan bu ölçüm hizmeti hastanemizde uygulanmaktadır.

DİJİTAL GÖRÜNTÜLEME

PACS sistemi, uzmanların dijital görüntüleme cihazlarından elde edilen elektronik formattaki görüntülere güvenli, hızlı ve kolay erişimini sağlamaktadır. Tüm tıbbi birimlerden uzmanlar kendi bilgisayarlarından görüntülere ulaşabilmekte, üzerinde işleme yapabilmekte, teşhis ve tedavi noktasında gerekli değerlendirmeleri not olarak ekleyerek, görüntü raporlarını alabilmektedirler. Bu yöntemle elektronik ortamda elde edilen görüntüler CD-DVD formatında isteyen hastalara verilmektedir.

16 KESİTLİ MULTISLICE TOMOGRAFİ

Multislice Tomografi’nin diğer tomografilerden farkı tarayıcı dedektör sayısının 64 adet olması ve tüp dedektör sisteminin hasta etrafında saniyede 3 tur atabilecek yüksek hıza sahip olmasıdır.

radyoloji2.jpg

Bunun klinik karşılığı  5 kalp atımında kalbin ve Koroner arterlerin, 1 saniyede herhangi bir organın, 10 saniyede ise tüm vücudun görüntülenmesidir